پردیس رویایی اپل یا همان اپل پارک، در ماه آینده راه‌اندازی خواهد شد. وقتی صحبت از اپل می‌شود نمی‌توانید به نوآوری فکر نکنید. آن‌ها کمپانی هستند که موسیقی را با آی‌پد در جیب ما جا دادند و با آیفون‌های۳G بازار گوشی‌های هوشمند را به بلوغ رساندند. آن‌ها تاثیرات مؤثری در هر بخش از دنیای تکنولوژیکی ایفا کرده اند و اکنون با توسعه اپل پارک اهداف خود را به سمت طراحی و ساخت دفاتر کاری سوق داده اند.

درحالیکه ما پیش بینی راه اندازی یک iOffice را نداریم. مطمئنا تحت تاثیر طراحی و سلامت کارکنان که آن‌ها را در مرکز توجه خود قرار می‌دهند قرار خواهیم گرفت. می‌گوییم پردیس، چرا که اپل پارک به عنوان یک پردیس دانشگاهی طراحی شده است؛ تسهیل سازی بسیاری از محیط‌های کاری (توسعه دهندگان کد ، بازاریابان، طراحان صنعتی و تکنسین‌ها همه زیر یک سقف) با نیازهای فضایی مختلف و تمرکز خالص بر نوآوری صورت گرفته است.

بیایید نگاهی به طرح‌های اصلی طراحی دفتر شان داشته باشیم که می‌تواند متناسب با هر اندازه یا بودجه ای باشد.

اپل از پارتیشن و کفپوش استفاده می‌کند. این عنصریست که عمق و گرما را به هر محل کار فراهم می‌آورد، زیرا به کارکنان اجازه می‌دهد تا ارتباط بیشتری با محیط اطراف خود حس کنند. با پنجره های دیواری با وسعت دید بیش از 20 ساختمان، اپل باید قادر به یکپارچه سازی محیط خارجی با معماری فوق العاده مدرن داخلی باشد. اگر ما به فروشگاه‌های خرده فروشی اپل نگاه کنیم، درخت‌هایی می‌بینیم که با سقف‌های چوبی فروشگاه در تناسب هستند اما با محصولات فلزی، بتن‌های جلا داده شده و مکعب مربع‌های شیشه ای در تضاد می‌باشند و از مبلمان اداری مخصوص خود استفاده کرده است. اپل همچنین 3000 گونه درخت محلی مخصوص کالیفرنیا را کاشته و بیش از دو مایل مسیر پیاده روی و فضای قابل استفاده برای کارکنان را در اختیار دارد.

کارهای مبتنی بر فعالیت

اپل همچنین از لحاظ استراتژیک محل کاری را در هر چهار طبقه به صورت افقی و عمودی و با استفاده از پارتیشن اداری شیشه ای طراحی کرده است. این روش به آن‌ها اجازه می دهد تا تیم‌هایی که نیاز به همکاری بسیار نزدیک دارند، در کنار یکدیگر قرار دهند. بعبارتی تعامل افراد با یکدیگر راحت تر و آسان تر خواهد شد.

امنیت کل محوطه پردیس بگونه ای تأمین خواهد شد تا کارکنان بتوانند کارهای مبتنی بر فعالیت را درک کنند. از کارهای سنتی میزی گرفته تا جلسات مولد در کافه‌های بزرگ چهار طبقه و حتی خارج از فضای پوشیده در بین هکتارها فضای سبز. اصلا چرا زیر خورشید کالیفرنیا تا جایی که می‌شود آفتاب نگیرید!

در حالی که اکثر کارفرمایان نیازی به نیروی کار یا منابع اپل برای صرف کردن هزینه ندارند، در اینجا محل کار شبیه دانشگاهی است که امکانات لازم برای کارکنان را برای همکاری با یکدیگر و همچنین جایی که می‌خواهند استراحت کنند و کار نکنند فراهم کرده است. دیگر نیازی به خروج از محل کار برای غذا خوردن، راه رفتن در سایر پارک‌ها نیست و همه ی این امکانات فراهم شده است.

محل کار مقصد

در مقیاس کوچکتر، این به یک محل کار مقصد تبدیل می‌شود، که می‌توان آن را با توجه به فضاهای اداری بزرگ و کوچک مطابقت داد. به این شکل که می‌توان محیط کاری را به یک مقصد که کارکنان به دنبال آن هستند و هر روز می‌خواهند به آنجا را بروند تبدیل کرد. این مقصد کارکنان را جذب می‌کند، چون برای آن‌ها از نشستن در پشت یک میز از ساعت 9 تا 5 بعد از ظهر جذاب تر است. در حالی که شما لازم نیست یک مرکز تناسب اندام 100000 فوت مربع مانند اپل (که تقریبا سه برابر اندازه سوپرمارکت محلی شما است!) داشته باشید، شما می توانید از امکانات تناسب اندام در محل و یا حتی یوگا در اتاق‌های بزرگتر در راستای سلامت و تندرستی خود داشته باشید. حتی داشتن محل دوش برای کارکنان و پارکینگ دوچرخه به سبک زندگی فعال نیروی کار شما کمک می‌کند. اپل تایید کرده است که بیش از 13000 فضای پارکینگ برای کارکنان دارد. بنابراین می‌توان فرض کرد که آن‌ها از کارکنانی که با چرخه و یا دویدن در محل کار حاضر شوند به یک میزان پشتیبانی می‌کنند.

اعداد و ارقامی که تا کنون می‌دانیم

  • اندازه بنا 2800000 فوت مربع
  • 5 بیلیون دلار برآورد قیمت پروژه (17 مارس)
  • 3000 درخت در بنا
  • کارمند 13000
  • 1000 صندلی در تالار کنفرانس استیو جابز
  • 100000 فوت مربع مرکز تناسب اندام

مانند رونمایی هر محصول اپل، ما در نهایت با دیدن طراحی جدید دفترشان که در ماه آپریل رونمایی می‌شود بسیار هیجان زده می‌شویم.

 

منبع:donya-e-eqtesad