تنها ساعاتی پس از آخرین سخنرانی دونالد ترامپ در خصوص افزایش 10 درصدی تعرفه واردات بر محصولات اپل همچون تلفن همراه و لب تاب، ارزش سهام این کمپانی دو درصد سقوط کرد.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه در جدیدترین مصاحبه خود با روزنامه وال استریت ژورنال گفت احتمالا تعرفه واردات گوشی‌های آیفون و لپ‌تاپ‌ها را از چین به خاک ایالات متحده آمریکا تا 10 درصد افزایش می‌دهد.

به محض انتشار جدیدترین تصمیم ترامپ در خصوص روابط تجاری با چین و اعمال تحریم‌های جدید ارزش سهام اپل دو درصد سقوط کرد. طی چند ماه گذشته تعرفه های تجاری آمریکا علیه چین، نگرانی کمپانی‌های مشهور فناوری را در پی داشته و شرکت‌هایی همانند اپل به شدت نگران ایجاد تعادل در هزینه‌های خود شدند.

اپل در ماه سپتامبر نسبت به جنگ تجاری جدید آمریکا علیه چین هشدار داده و از ترامپ درخواست تسهیل و کاهش تعرفه را داشت و به نوعی اپل نسبت به سر به فلک کشیدن قیمت محصولات خود تحت تأثیر قوانین تجاری جدید هشدار داده و درخواست رسمی خود را در تجدید نظر قوانین جدید را به دولت ترامپ ارائه داد. اما رئیس جمهور آمریکا در پاسخ گفت: این شرکت باید هر چه سریع تر کارخانه های خود را از چین به خاک آمریکا منتقل کند.درخواستی که با پاسخ منفی مدیران اپل مواجه شد.

ترامپ درصدد است تا با تحت فشار قرار دادن اپل و به‌منظور جلوگیری از افزایش قیمت نهایی محصولات فناوری، کارخانه های این غول فناوری را به خاک آمریکا منتقل کند. این اقدام قطعا موجب بیکار شدن کارگرهای چینی شده و به اقتصاد چین ضربه مهلکی وارد می‌کند.

از سویی دیگر بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران در حوزه فناوری معتقدند اعمال قانون افزایش تعرفه های واردات محصولات اپل از چین، بازارهای جهانی در حوزه فناوری را با مشکلات عدیده مواجه کرده و در نهایت بزرگترین ضربه را بر اقتصاد آمریکا وارد می‌کند. چراکه اپل بعنوان یکی از بزرگ‌ترین و موفق‌ترین شرکت‌های فعال در حوزه فناوری، سهم زیادی از بازارهای جهانی را به تصاحب خود درآورده است و از دست دادن بخش مهمی از آن می‌تواند ضربه مهلکی به اقتصاد و درآمدزایی ایالات متحده آمریکا وارد کند. هم اکنون تیم کوک مدیر عامل اپل در خصوص نحوه فروش آیفون‌های خود در برخی کشورها مثل ژاپن با مشکلاتی مواجه شده است؛ حال به نظر می‌رسد با اعمال تعرفه‌های جدید افزایش واردات در آمریکا، این کمپانی با مشکلات بیشتری مواجه شود.

منبع: cnbdion
نویسنده: بیتا میرعظیمی