روند قرار دادن یک رینگتون روی آیفون با آن‌که نیازی به دانش و مهارت فنی ندارد، اما کمی پیچیده است. شاید فکر کنید که این مسئله، موضوع خیلی ساده‌ای است و می‌توانید با پیدا کردن اشخاص و ورود به بخش اطلاعاتشان، برای هر کدام یک زنگ موبایل اختصاصی قرار دهید.

اما مسئله این‌جاست که پیش از انجام تمام این کارها، باید چندین مرحله مختلف را پشت سر بگذارید. خیلی راحت به وسیله آیتونز می‌توان هر آهنگی را به رینگتون تبدیل کرد و سپس از آن در آیفون استفاده نمود. به همین منظور در ادامه می‌خواهیم از نحوه انجام این مراحل برایتان بگوییم.

انتخاب آهنگ و ویرایش آن

برای ساخت یک رینگتون، ابتدا باید آهنگی را از آیتونز انتخاب کنید. آیتونز را روی مک یا پی سی خود اجرا کنید و از طریق تب My Music یا کلید Music از منو کشویی موجود در بالای صفحه، وارد صفحه Library شوید.

حالا یک آهنگ را از هارد درایو خود انتخاب و روی آن کلیک راست کنید. سپس روی Get Info کلیک کنید و در نهایت به تب Option بروید. اگر خوب دقت کنید در پنل اصلی، تنظیمات Start and Stop را مشاهده خواهید کرد.

به کمک این تنظیمات، بخش مورد نظرتان را از آهنگ جدا کنید. لازم به ذکر است که مدت زمان هر رینگتون نباید فراتر از سی ثانیه برود. پس در این صورت بهتر است که هنگام جدا کردن آن بخش به این موضوع نیز توجه کنید.

علاوه بر این باید خاطر نشان کرد که با انجام این مراحل، هیچ خدشه ای به آهنگ اصلی وارد نمی‌شود. پس درباره این موضوع نیز هیچ جای نگرانی خاصی باقی نمی‌ماند. حالا آهنگ مورد نظرتان را هایلات کنید و سپس به بالای صفحه بروید و از طریق منو فایل، روی گزینه Convert کلیک نمایید.

از طریق منو باز شده گزینه Create AAC version را انتخاب کنید تا آیتونز یک فایل دیگر از آهنگ مورد نظر در اختیارتان بگذارد. البته اگر دقت کنید، می‌بینید که مدت زمان پخش نسخه دوم به سی ثانیه کاهش پیدا کرده. در واقع این همان نسخه کوتاه‌تر شده از آهنگ اصلی است که می‌توانید آن را به عنوان رینگتون آیفون خود انتخاب کنید.

با این حال یادتان باشد که به نسخه اصلی آهنگ باز گردید و تیک گزینه Start and Stop را بردارید. در غیر این صورت، هنگام پخش آن، تنها قادر به شنیدن همان ورژن ۳۰ ثانیه ای خواهید بود.

تغییر نوع فایل

حالا با انجام این مراحل دو نسخه از یک آهنگ خواهید داشت. البته نسخه تکراری و کوتاه‌تر، هم حجم کمتری دارد و هم از مدت زمان پخش کوتاه‌تری نیز برخوردار است. علاوه بر این در انتهای نام نسخه تکراری، اغلب عدد یک قرار داده می‌شود که آن را از فایل اصلی متمایز می‌کند.

همچنین فرمت آن نیز به طور پیش فرض m4a خواهد بود. با این حال دومین مسئله ای که باید برای ساخت رینگتون به آن توجه کرد، به همین فرمت فایل‌ها خلاصه می‌شود. برای ساخت رینگتون، باید فرمت فایل خود را به m4r تغییر دهید.

پس در نتیجه آهنگ سی ثانیه ای ساخته شده توسط شما، فعلا قابل استفاده نیست و باید فرمتش تغییر یابد. به همین منظور یک بار روی فایل آهنگ مورد نظر خود کلیک کنید تا نامش هایلایت شود. سپس با کمی تاخیر دوباره این روند را تکرار کنید تا امکان ویرایش نام آن در اختیارتان قرار بگیرد.

با انجام همین کار، می‌توانید سه حرف پایانی آهنگ که به منزله فرمت آن هستند را تغییر دهید. حالا m4r را جایگزین m4a کنید تا شرایط برای ساخت رینگتون تکمیل شود.

پاک کردن آهنگ کوتاه‌تر

به آیتونز بازگردید و نسخه کوتاه‌تر را پاک کنید. البته پیش از انجام هر کاری، فراموش نکنید که مدت زمان پخش آهنگ‌ها را بررسی کنید. پس از انجام بررسی‌ها، حالا برای پاک کردن آهنگ کوتاه‌تر اقدام کنید.

البته باید حواستان به این موضوع باشد که تمامی این کارها برای پاک کردن نسخه کوتاه‌تر از لیست Library است و نمی‌خواهیم که فایل مورد نظر به طور کامل از روی کامپیوتر محو شود.

انتقال آهنگ به آیتونز به عنوان رینگتون

به فایندر بروید و نام نسخه کوتاه‌تر آهنگ مورد نظر خود را جستجو کنید. اما احتمال آن وجود دارد که با این جستجوی ساده نتیجه قابل قبولی یافت نشود. با این حال نگران نشوید. ممکن است دلیل این غیبت، فعالیت های پس زمینه سیستم باشد.

به آیتونز بازگردید و از طریق منوی کشویی موجود در سمت چپ بالای صفحه، گزینه Tones را انتخاب کنید. با کلیک روی این منو، می‌بینید که حالا نسخه کوتاه‌تر به عنوان زنگ موبایل از سوی آیتونز شناخته شده است.

همگام سازی رینگتون ساخته شده با آیفون

آیفون خود را به آیتونز متصل کنید و سپس روی آیکون کوچک موبایل ظاهر شده در بالای منو کشویی کلیک نمایید. با انجام این کار، پنل آیتونز برای موبایل تان به نمایش در می‌آید و می‌توانید با کلیک روی کلید Tones از ستون سمت چپ هر آهنگی را که می‌خواهید انتخاب کنید.

با ورود به این بخش، گزینه Sync Tones را فعال کنید و سپس روی Selected tones کلیک کنید. با انجام این مراحل لیست تمامی ریتگتون‌ها برایتان به نمایش در می‌آید. حالا آهنگ ساخته شده توسط خودتان را انتخاب کنید و در نهایت با کلیک روی Apply، مراحل را تکمیل نمایید.

قرار دادن یک رینگتون جدید روی آیفون

با انجام تمام این مراحل کار تقریبا تمام است. تنها باید به تنظیمات آیفون خود بروید و از طریق منو Sounds مراحل را تکمیل کنید. حالا به سراغ آهنگ ساخته شده توسط خودتان بروید و آن را برای زنگ موبایل انتخاب کنید.

منبع: macworld | digiato
نویسنده: نیما فرشین

دیگر خبرها