در ماه‌های اخیر رجیستری گوشی‌های هوشمند از حرف و سخن فراتر رفت و وارد فاز اجرایی شد؛ به‌طوری‌که با اجرای فاز اولیه در مهرماه و سپس اجرای فاز دوم برای گوشی‌های اپل از ۱۴ آذرماه، سؤالات بی‌پاسخ بسیاری نزد کاربران مطرح شده است.

سلب‌ مسئولیت: تحریریه‌ی سیب لند در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی نقش نداشته و مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد.

فاز دوم طرح رجیستری گوشی‌های هوشمند مربوط به محصولات اپل است که نزدیک به ۱۱ درصد از سهم بازار داخلی را به خود اختصاص داده‌اند؛ از این‌رو دست‌اندرکاران امر آغاز طرح رجیستری با این گوشی‌ هوشمند محبوب را سرآغازی مناسب برای سامان دادن به بازار و جلوگیری از ورود گوشی‌های هوشمند قاچاق به بازار می‌دانند. هرچند مسئولان امر اجرای این طرح را اقدامی مثبت در بازار گوشی‌ هوشمند می‌خوانند و جلوگیری از قاچاق گوشی را به نفع اقتصاد کشور می‌دانند، اما در کوتاه‌مدت شاهد گران‌تر شدن قیمت گوشی‌ها در بازار بودیم. البته نتیجه‌ی مثبت چنین طرح‌هایی قابل کتمان نیست؛ چراکه اجرای موفق و اصولی طرح رجیستری با وجود افزایش چند درصدی قیمت در بازار می‌تواند نتایج بهتری در پی داشته باشد که محتمل‌ترین این نتایج، بهبود خدمات پس از فروش گوشی‌های فروخته‌شده خواهد بود.

سامانه همتا چیست؟

همتا سامانه‌ی طرح ثبت تلفن‌های همراه است که از روش‌های مختلفی نظیر کد ستوری USSD، اپلیکیشن و نیز وب‌سایت این سامانه می‌توان استفاده کرد. جهت ثبت گوشی‌ هوشمند خود در سامانه و به‌اصطلاح رجیستر گوشی‌ هوشمندتان باید مراحل زیر را انجام دهید.

دریافت کد فعال‌سازی

از مهم‌ترین قسمت‌های این پروسه قبل از هرچیز داشتن کد فعال‌سازی 6 رقمی است که می‌توانید با مراجعه به لینک زیر کد فعال‌سازی را دریافت کنید.

دریافت کد فعال‌سازی

دریافت کد IMEI

برای اینکار باید بسته‌بندی گوشی‌ هوشمند را باز کنید و پس از روشن کردن گوشی، کد #۰۶#* را بدون نیاز به فشردن کلید دیگری وارد کنید. نتیجه‌ی وارد کردن این کد در گوشی، نمایش کد IMEI روی صفحه‌ی نمایش است که می‌توان آن را با کد درج‌شده روی بسته‌بندی گوشی مطابقت داد. نکته‌ای که باید به آن توجه داشت، اختصاص دو کد IMEI‌ منحصربه‌فرد برای گوشی‌های هوشمند دو سیم‌کارته است که باید هر دوی این کدها را برای استعلام اصالت گوشی چک کرد.

رجیستر کردن موبایل از طریق کد USSD

کد USSD را می‌توان آسان‌ترین روش رجیستر کردن موبایل دانست. دلیل این ادعا نیز همیشه در دسترس بودن آن و عدم نیاز به اینترنت است. جهت شروع عملیات #7777* را شماره‌گیری نمایید تا کد دستور به سامانه همتا به حالت اجرا در بیاید. بعد عدد مربوط به فعال‌سازی را وارد و کلبد SEND را بزنید. در مرحله‌ی بعدی لازم است تا شناسه 15 رقمی IMEI موبایل را وارد کنید و گزینه SEND را بفشارید. در پنجره بعدی باید شماره تلفن همراه خود را وارد نمایید. در آخر کد فعال‌سازی را در مرحله پیش رو درج و برای بار آخر SEND را بزنید. با انجام این مراحل به نحو صحیح نیمی از کار تمام می‌شود و تنها نیاز است تا عدد 1 را در صفحه بعدی وارد نمایید. با وارد کردن عدد 1 موبایل شما در سامانه همتا به ثبت می‌رسد. این مسئله به شکل پیام کوتاه به شما اطلاع‌رسانی خواهد شد.

رجیستر کردن موبایل با استفاده از اپلیکیشن

اپلیکیشن سامانه همتا برای دوست‌داران نرم افزار گزینه بسیار مناسبی جهت رجیستر کردن است. نحوه استفاده از این اپلیکیشن بسیار ساده و آسان هست. تنها کافیست که تمامی مراحل را بر اساس توضیحات ارائه شده در اپلیکیشن همتا دنبال کنید. جهت شروع کار گزینه فعال‌سازی تلفن همراه را بزنید. بعد بر اساس الویت شماره موبایل، IMEI دستگاه و هم چنین کد فعال‌سازی خود را در اپلیکیشن ثبت کنید و در آخر کلید فعال‌سازی را فشار دهید. جهت دریافت نسخه iOS اپلیکیشن‌ همتا می توانید بر روی لینک زیر کلیک کنید.

دانلود اپلیکیشن همتا

رجیستر کردن موبایل با استفاده از وب‌سایت

در ابتدا شما باید به وب‌سایت سامانه همتا مراجعه کنید و وارد بخش فعال‌سازی گردید. در وب‌سایت سامانه همتا نیز مانند اپلیکیشن به ترتیب شماره موبایل، IMEI دستگاه و کد فعال‌سازی را در قسمت‌های مربوط به آن ها تایپ نمایید.

وب‌سایت سامانه همتا

موبایل های دو سیم کارته را چگونه رجیستر کنیم؟

بر اساس گفته کمیته رجیستری چنان چه موبایل قانونی باشد، به هنگام استعلام اصالت با استعلام یکی از شناسه‌ها، یک شناسه دیگر نیز در پاسخ پیامک فرستاده خواهد شد. جهت اقدام به فعال‌سازی نیز کافیست تا یکی از سیم کارت‌ها را فعال کنید تا سیم‌کارت بعدی هم به صورت خودکار فعال گردد.

احتمال خطا در این پروسه وجود دارد. به همین خاطر توصیه می‌شود که در صورت دو سیم کارته بودن هر یک از آن‌ها را به‌طور جداگانه فعال نمایید. لازم به ذکر است که در انجام این فرایند محدودیتی در به‌کارگیری یک یا چند سیم‌کارت نیست و می‌توان با قرار دادن یک سیم‌کارت در کلیه شکاف‌ها موبایل خود را فعال نمود.

انتقال مالکیت در طرح رجیستر کردن گوشی همراه

از مسائل مهم دیگر در رابطه با رجیستر کردن گوشی‌های همراه موضوع انتقال مالکیت است. به صورت کلی چنانچه سیم‌کارتی که با آن اقدام به رجیستر کرده‌اید را تغییر دادید مب‌بایست با استفاده از سامانه همتا مالکیت موبایل خود را نیز عوض کنید تا دچار مشکل نگردید. جهت انجام این کار نیز می‌توانید از سه روش گفته شده بالا بهره ببرید. اما اگر سراغ آسان‌ترین روش باشید، بهتر است از کد دستوری #7777* استفاده کنید. در این روش بعد از شماره گیری #7777* گزینه انتقال مالکیت را برگزینید. سپس شماره تلفن سیم‌کارت فعلی که موبایل با آن رجیستر شده است را وارد کنید. بعد از این مراحل رمز سیستم همتای سیم‌کارت قبلی را درقسمت مربوط به آن وارد کنید. در مرحله بعدی نیز شناسه IMEI را وارد و گزینه ارسال را بزنید. با طی این مراحل به صفحه‌ای وارد می‌شوید که از شما تقاضا می‌شود تا شماره موبایل جدید خود را وارد نمایید. بعد از انجام صحیح تمامی موارد درخواستی پیامکی حاوی موفقیت‌آمیز بودن پروسه برایتان ارسال می‌گردد.

قابل دکر است که شما می‌توانید تمامی مراحل فوق را برای ریجستر کردن انواع برندهای موبایل انجام دهید.

دیگر خبرها